Shortbread je v Anglii známý a oblíbený asi jako u nás linecké cukroví. Dokonce mají společné tři základní ingredience, a to mouku, máslo a cukr. Ano, tak jednoduché to je. A přitom tak dobré. Opět se ukazuje, že v jednoduchosti je krása. Ale určitě není na škodu si i to obyčejné, co máme rádi, občas nějak vylepšit. Třeba přidáním některých lahodných přísad, jako u tohoto receptu na třešňovo-mandlový shortbread.
Jak sám název napovídá, základní recept na shortbread ozvláštňuje topping z kandovaných třešní a blanšírovaných mandlí. Úžasná kombinace, ve které převažuje chuť jemně zkaramelizovaných mandlí. Kandované třešně pak dodávají nejen příjemnou sladkost, ale také svěžest a barevnost. Musím říct, že se mi na třešňovo-mandlový shortbread vždy moc hezky kouká :-). Člověk zkrátka jí i očima.
Shortbread, původem ze Skotska, se běžně pekl už ve 12. století a díky své oblibě se později rozšířil do všech koutů Británie a také dále za hranice ostrova. Staré receptury obsahovaly jako jednu z ingrediencí kvasnice, které byly postupem času a díky stále větší dostupnosti nahrazeny máslem. Rozhodně máslo v receptu nezaměňujte za žádný jiný tuk nebo snad dokonce margarín. Výsledný produkt by ztratil jak na chuti, tak na kvalitě těsta.
V současných recepturách se obvykle používá pšeničná mouka, v dřívějších dobách se shortbread pekl běžně i z rýžové nebo kukuřičné mouky. Dle libosti je do těsta můžete přidat také. Těsto pak bude mít lehce písčitou strukturu a bude celkově křehčí.
Pohrát si můžete i s cukrem. Zvolit můžete jak bílý řepkový, tak hnědý třtinový, krupicový i namletý na moučku. Já se snažím obvykle vše připravit trochu zdravěji, takže jsem pro variantu s tmavým třtinovým cukrem.
Shortbread se tradičně formuje do tří základních tvarů – trojúhelníčků, koleček a obdélníčků. Není to však žádné dogma a zvolit si můžete jakékoliv jiné tvary.
Závěrem chci podotknout, že pokud shortbread upečete stoprocentně z celozrnné mouky, bude hodně křehký a může se drolit. Proto se případně nebojte nahradit část celozrnné mouky moukou bílou nebo jinou, kterou máte rádi.
Přeji, ať se vám shortbread povede a hlavně, ať vám chutná.
CHERRY ALMOND SHORTBREAD (TŘEŠŇOVO-MANDLOVÝ SHORTBREAD)
INGREDIENCE
Těsto:
220 g másla, pokojové teploty
50 g tmavého třtinového cukru (dark muscovado)
280 g špaldové celozrnné mouky, hladké nebo jemně mleté
špetka soli
Topping:
30 g másla
1 lžíce (15 ml) javorového sirupu, stoprocentního (nebo agáve sirupu malinového)
1 lžička vanilky (pasty, esence či extraktu)
100 g kandovaných třešní, nakrájených nahrubo (nebo směs třešní a rozinek)
120 g mandlí, oloupaných a přepůlených
POSTUP
- Připravte si obdélníkovou formu o rozměrech 21 x 25 cm, nebo jinou obdobně velkou formu, a vymažte ji máslem.
- V míse ušlehejte máslo s cukrem. Pak přisypejte mouku se solí, vypracujte hladké těsto a nechte ho 30 minut odpočívat v lednici.
- Mezitím si udělejte topping. Do kastrůlku vložte máslo a na mírném ohni ho nechte rozehřát. Pak kastrůlek odstavte z ohně, k máslu přilejte sirup a vanilku, přidejte mandle a třešně a vše dobře promíchejte. Topping prozatím ponechte stranou.
- Vychlazené těsto napěchujte do formy tak, aby rovnoměrně pokrývalo její dno. Troubu předehřejte na 180 ºC a těsto dejte na 10 minut zapéci.
- Poté formu vyndejte z trouby, na zapečené těsto rovnoměrně rozetřete připravený topping a dejte péct do trouby na dalších asi 15 minut nebo dokud mandle pěkně nezezlátnou.
- Upečený shortbread vyjměte z trouby a nechte ho ve formě vychladnout. Pak ho nakrájejte na malé čtverečky či jiné požadované tvary a můžete ihned servírovat.