S oblibou do těst přidávám celozrnnou mouku, a to i do kynutých. A ačkoliv často dělávám kynuté buchty s celozrnnou moukou, na ty klasické z bílé mouky podle receptu své maminky nedám dopustit. Recept nechávám v původním znění, protože je moc dobrý, buchty podle něj jsou voňavé, nadýchané a máme je tak doma rádi. Tak tedy maminčiny kynuté buchty.
V receptu dodržuji bílou polohrubou mouku a bílý krupicový cukr. I další ingredience jsou typické pro tradiční kynuté těsto jako čerstvé kvasnice a dobré máslo, které se dává nejen do těsta, ale také se jím potírají buchty zvenku.
Aby kynuté těsto nebylo mdlé, vždy přidávám vanilkový cukr, citrónovou kůru a sůl. Pár obyčejných přísad a přitom tolik potřebných pro vyváženou chuť a příjemnou vůni.
Jakou náplň si do buchet vyberete, je jen na vás. I já střídám ty nejoblíbenější, makovou, tvarohovou a povidlovou. Skvělá je i ořechová, jablková či marmeládová. Do receptu jsem zařadila náplň makovou, která u nás nakonec vede asi nejvíc.
Pokud mohu doporučit malou vychytávku, buchty ihned po upečení potřete směsí rozpuštěného másla a rumu. Získají tak ještě více na skvělé chuti a neodolatelné vůni.
Věřím, že si pochutnáte stejně jako my doma.
MAMINČINY KYNUTÉ BUCHTY
INGREDIENCE
(1 lžíce = 15 ml, 1 lžička = 5 ml)
TĚSTO:
500 g polohrubé mouky
30 g droždí, čerstvého
80 g cukru
20 g vanilkového cukru
200 ml mléka, teplého
½ lžičky soli
citrónová kůra nastrouhaná z ⅓ citrónu (nejlépe bez chemického ošetření)
120 g másla, rozpuštěného a mírně zchladlého
2 žloutky
+ zhruba 60 g rozpuštěného másla na potírání buchet před pečením
+ směs 2 lžic rozpuštěného másla a 1 lžíce rumu na potření buchet po upečení
MAKOVÁ NÁPLŇ:
250 g mletého máku
40 g cukru
20 g vanilkového cukru
1 lžíce medu
½ lžičky mleté skořice
300 ml mléka, polotučného
POSTUP
- Budete potřebovat pekáček o rozměrech 40×22 cm, nebo jinou podobně velkou formu, a dobře ho vymazejte rozpuštěným máslem.
- Připravte si těsto. Do mísy od kuchyňského robota nasypejte mouku a uprostřed udělejte důlek. Do něj rozdrobte droždí, posypejte ho cukrem, zalijte teplým mlékem a nechte vzejít kvásek. Za cca 20 minut do mísy přidejte sůl, citrónovou kůru, máslo a žloutky. Zapněte hnětač a nechte ho pracovat tak dlouho, až vznikne hladké, lehce lepivé těsto. To zabere zhruba 5-10 minut při pomalejších otáčkách. Pak mísu s těstem zakryjte čistou utěrkou a nechte v pokojové teplotě zhruba 1-1½ hodiny kynout, až těsto pěkně nabyde (zdvojnásobí svůj objem).
- Makovou náplň přichystáte tak, že všechny ingredience promícháte ve větším kastrůlku, přivedete k varu a na mírném plameni za stálého promíchávání cca 2 minuty povaříte. Část mléka se odpaří a náplň mírně zhoustne. Kastrůlek odstavte z plotýnky a náplň nechte za občasného promíchání vychladnout.
- Vykynuté těsto rozkrojte na 4 stejně velké části a každou z nich dále rozdělte na 4-6 stejných dílků. (Budete-li chtít buchty spíše větší, rozdělte je vždy na 4 dílky a budete mít celkem 16 buchet. Pokud máte raději menší tvary, rozdělte je po 6 dílcích a budete mít 24 buchet.) Každý dílek těsta v dlaních roztáhněte do tenčí placičky, doprostřed každé z nich vložte trochu makové náplně, okraje těsta přes ni přehněte, prsty pospojujte a dotvarujte buchtu. Buchty skládejte jednu vedle druhé vždy spojem dolů do připraveného pekáčku, a každou z nich zboku i shora pomocí mašlovačky důkladně potřete rozpuštěným máslem, aby se k sobě při pečení nepřilepily. Pak nechte buchty ještě alespoň ½-1 hodinu kynout.
- Troubu vyhřejte na 180 °C, vložte pekáč s buchtami a pečte 25-30 minut, nebo dokud buchty nejsou upečené pěkně dozlatova.
- Pekáč s upečenými buchtami vyjměte z trouby, postavte na chladicí mřížku a ihned zahorka je potřete směsí 2 lžic rozpuštěného másla a 1 lžíce rumu. Buchty pak budou krásně voňavé a vláčné. Pak je můžete nechat vychladnout ve formě, nebo je vyklopte a nechte vychladnout na chladicí mřížce.
- Buchty se mohou podávat teplé i studené. Máte-li je raději sladší, můžete si je ještě pocukrovat moučkovým cukrem.
Z tohoto množství ingrediencí připravíte podle velikosti 16-24 buchet.