Banoffee Pie (Koláč s banány a karamelem)

Autor: Táňa
09/02/2016

Dnes se asi trochu rozepíšu na své oblíbené téma. Nemohu říct přesně, čím to je, ale anglické dezerty prostě miluju. Možná je to i působivou atmosférou anglického venkova, kam jezdím nejraději. Je malebný, klidný, s nádhernou architekturou, a na člověka, ať chce nebo nechce, zapůsobí. A takhle mile na mě zhruba před deseti lety, když jsem v Anglii trávila léto jako au-pair, zapůsobil dezert, o kterém dnes píši. Banoffee Pie (někdy psaný též Banoffi Pie). Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších anglických dezertů.

Banoffee Pie má zvláštní název, který lze však snadno vysvětlit. Jde o kombinaci anglických slov banana neboli banán a toffee neboli karamel. Česky bychom ho tedy mohli nazvat jako koláč s banány a karamelem. A já ho miluju. V anglických supermarketech je obvykle poměrně snadno k sehnání, ale proč si neudělat jeho domácí a zdravější verzi?

Korpus je možné připravit ze dvou různých těst. Asi častější (a já ho v Anglii většinou vídávám v této verzi) je sušenkové těsto, kdy se smíchají rozemleté sušenky s rozpuštěným máslem, napěchují do koláčové formy, nechají ztuhnout v lednici, a tento korpus se pak plní. Toto těsto se tedy nepeče. Druhá varianta je připravit křehké koláčové těsto, vyválet ho do koláčové formy, upéct naslepo, a pak ho naplnit. Nutno podotknout, že originální receptura ze 70. let 20. století pracuje právě s křehkým koláčovým těstem.

V obou případech se koláč plní karamelizovaným zahuštěným slazeným mlékem, nakrájenými banány a vysokou vrstvou ušlehané smetany. A to mi věřte, že to je kombinace k nezaplacení. Tak snadná a tak úžasná!

Já jsem pro tento recept zvolila variantu s pečeným těstem. Použila jsem celozrnnou špaldovou jemně mletou mouku, která se na křehká koláčová těsta výborně hodí. Osladila jsem ho jednou lžící nerafinovaného třtinového cukru. Těsto ale nemusíte sladit vůbec, protože samotná náplň je díky karamelizovanému mléku sladká dostatečně. Nepřislazuje se ani šlehačka, která se nanáší na povrch koláče, a to ze stejného důvodu. Sladké mléko a banány s nesladkou šlehačkou spolu ve výsledku tvoří vyváženou harmonii chutí.

Protože mě zajímá i historie anglických dezertů, tak ještě něco málo na toto téma.

Banoffee pie společně vymysleli dva britští pánové. Nigel Mackenzie, majitel podniku The Hungry Monk Restaurant v Jevingtonu ve východním Sussexu, a jeho šéfkuchař Ian Dowding. Roku 1972 se rozhodli upravit a vylepšit americký recept na Blum’s Coffee Toffee Pie. Zkoušeli a testovali různé kombinace chutí, včetně použití jablek, mandarinek a pomerančů. Ale až Nigelův návrh zkusit banány se ukázal jako ten správný. Dezert si velmi brzy našel mezi hosty The Hungry Monk své věrné strávníky a natolik si získal oblibu, že se stal trvalou součástí menu. A byl to opět Nigel, kdo se zasloužil o nezvyklý a originální název tohoto koláče. Vytvořit název kombinací jmen dvou hlavních ingrediencí byl totiž jeho nápad. Popularita banoffee pie brzy přesáhla hranice Mackenzieho podniku a koláč se postupně začal objevovat v nabídce mnoha dalších restaurací. Dnes už je banoffee pie světoznámým pojmem, o němž se můžeme dočíst i ve slovnících. Škoda jen, že si tuto báječnou dobrotu nenechal pan Nigel Mackenzie patentovat.

A to je vše. 🙂

Ale to hlavní nyní čeká právě na vás. Abyste si koláč upekli a ochutnali. Uvidíte, že neprohloupíte. Je to totiž naprosto úžasný dezert.

Banoffeepie2

BANOFFEE PIE (KOLÁČ S BANÁNY A KARAMELEM)

INGREDIENCE

(1 lžička = 5 ml, 1 lžíce = 15 ml)

Těsto:
180 g špaldové celozrnné mouky, jemně mleté
špetka soli
100 g másla, studeného, pokrájeného na kousky
1 žloutek
1 lžíce světlého třtinového cukru (demerara, light muscovado)
2 lžíce (30 ml) vody, studené

Náplň:
1 plechovka (397 g) zahuštěného slazeného mléka (Salko)
3 banány, středně velké
400 ml smetany ke šlehání
1 lžička vanilky (např. pasty, extraktu apod.)

Na ozdobení:
podle chuti například strouhaná čokoláda, karamelizované mandle, instantní kávový prášek, čokoládové hobliny apod.

POSTUP

  1. Budete potřebovat koláčovou formu o průměru 23 cm. Nemusíte ji vymazávat ani vysypávat.
  2. Nejprve je třeba připravit si den předem karamelizované mléko. Zavřenou plechovku zahuštěného slazeného mléka postavte do vyššího hrnce, zalijte ji vodou tak, aby byla zcela ponořená, a dejte vařit. Když voda začne trochu bublat, stáhněte oheň, a na mírném plameni nechte mléko vařit 3 hodiny. (POZOR: Dobře hlídejte, aby plechovka zůstala po celou dobu vaření pod vodou! Kdyby se voda vyvařila, plechovka by mohla vybouchnout.) Po 3 hodinách hrnec odstavte z ohně a nechte i s obsahem vychladnout. Plechovku s mlékem otvírejte až v době, kdy je už úplně vychladlá!
  3. Na těsto ve větší míse promíchejte mouku a sůl. Pak přidejte máslo, žloutek, cukr a vodu, a vše zpracujte v těsto. Snažte se ho během hnětení příliš neprohřát, aby se nerozpustilo máslo. Pomoci si můžete například vidličkou nebo pastry blenderem. Hotové těsto dejte alespoň na 30 minut do lednice.
  4. Odleželé těsto pak na pomoučeném válu nebo mezi dvěma mikroténovými sáčky rozválejte na velikost koláčové formy a vyložte jím její dno i boky. Okraje hezky zarovnejte s okrajem formy, aby těsto nepřečnívalo. Poté ho vidličkou několikrát propíchejte, aby při pečení mohla unikat pára, zakryjte ho pečícím papírem a naplňte například suchou čočkou nebo rýží. Tím se těsto zatíží a během pečení se nebude vydouvat.
  5. Troubu vyhřejte na 180 °C, vložte formu s těstem a pečte 10 minut. Pak sundejte papír s čočkou a odkryté pečte ještě cca 15-20 minut. Upečené těsto poznáte tak, že bude viditelně i na dotek pevné, při okrajích zbarvené do světle hněda. Pak vyjměte formu z trouby a těsto v ní nechte zcela vychladnout.
  6. Na vychladlý korpus naneste karamelové mléko a rozetřete ho dorovna. Banány nakrájejte na cca 1 cm silná kolečka a rovnoměrně je naskládejte na karamelové mléko. Pak dopevna ušlehejte smetanu s vanilkou a v silné vrstvě ji naneste na karamel a banány tak, aby byl celý povrch koláče zakrytý.
  7. Nakonec koláč dozdobte dle vlastní chuti a fantazie, například ho posypejte strouhanou čokoládou a karamelizovanými mandlemi, nebo čokoládovými hoblinami a instantní kávou v prášku.
  8. Uložený v lednici koláč vydrží v pořádku až 3 dny.

Banoffeepie3

Banoffeepie4

Banoffeepie5

Banoffeepie6

Banoffeepie7

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Like
Close
Close