Eton mess je můj vůbec nejoblíbenější anglický dezert, ve kterém se snoubí chuť letního ovoce, slaďoučkého sněhového pečiva a nadýchané šlehačky. Je to fantastická, svěží a lehká pochoutka, která vám prostě nedá spát :-).
Když jsem zmiňovala letní ovoce, nutno podotknouti, že tradiční anglický Eton mess se dělává z jahod. Jejich lehce nakyslá pikantní chuť a voňavé aroma jdou naprosto skvěle dohromady s čerstvou ušlehanou smetanou a se sladkým pečeným sněhem z bílků. Právě tyto tři prosté ingredience tvoří Eton mess. Je to až překvapivě snadné. Zkrátka se na sebe jednotlivé ingredience jen postupně navrství nebo se předem promíchají dohromady, a můžete ihned servírovat.
Nejlepší samozřejmě je, když sáhnete po čerstvých surovinách. Čerstvé jahody ze zahrádky, čerstvá právě ušlehaná smetana a doma upečené sněhové pečivo. To je ideál. Ale na druhou stranu není problém si vše připravit dopředu a použít až těsně před podáváním. Můžete takto zužitkovat zmražené jahody, a sněhové pečivo neboli meringue si upéci s předstihem. Kdo však nebazíruje na domácím meringue, může si ho koupit již hotový z obchodu, a odpadne mu tak práce se šleháním bílků a pečením. Jenom smetanu je přeci jen lepší ušlehat až těsně před podáváním, aby výsledná chuť dezertu byla co nejčerstvější a nejlahodnější.
Já si peču vlastní meringue, a to ze světlého třtinového cukru. Nerafinovaný třtinový cukr narozdíl od bílého cukru neprochází chemickým procesem čištění a obsahuje vyšší množství minerálů a vitamínů. A také určité množství melasy, díky níž je více mokrý a lepivý. A proto je třeba počítat s tím, že sněhové pečivo z něj není tak nadýchané a tak sněhově bílé jako u meringue z cukru bílého. Při pečení se tolik „nenačechrá“, má nahnědlou barvu a také tendenci se trošku lepit a vtahovat vlhkost. Proto ho doporučuji skladovat na suchém místě v nějaké vzduchotěsné nádobě na pečivo. I přes tato drobná úskalí je však třtinový meringue výborný.
Na přípravu meringue je vhodný moučkový cukr. Já si ho vyrábím rozemletím třtinového cukru v elektrickém mlýnku na kávu. V Čechách se mi nejvíce osvědčil cukr demerara, který není tak vlhký jako například cukr light muscovado. V Anglii mají běžně k dostání golden caster sugar, který je svou strukturou někde mezi naším moučkovým a krupicovým cukrem a hodí se právě na pečení meringue.
Protože se nacházíme uprostřed letní sezóny, všude kolem kvete levandule. Věděli jste, že kromě toho, že je nádherná na pohled, je také úžasným kořením do kuchyně? Já sama s ní v poslední době trochu experimentuji a můžu ji jako součást dezertů jen doporučit. Krásně rozvoní těsta i polevy a dodá jim nevšední a nevtíravou svěží chuť. Vyzkoušejte ji. Pokaždé mám pocit, že takhle chutná a voní léto.
Tentokrát jsem se rozhodla levandulí zpestřit Eton mess a použila jsem ji přímo do meringue. Jednoduše jsem čerstvou levanduli přimíchala k cukru, společně je v elektrickém kávovém mlýnku umlela na moučku, a z tohoto cukru pak upekla meringue. Vmžiku takto získáte voňavý levandulový cukr vhodný i na pocukrování pečiva. Pokud nevlastníte kávový mlýnek, rozdrťte si levanduli v hmoždíři, poslouží stejně dobře.
A ještě k tomu ovoci. Určitě neuděláte chybu, když sáhnete po tradičních jahodách. Je to klasika a Eton mess je s nimi prostě nejlepší. Ale pokud zatoužíte po změně nebo chcete zužitkovat jiné letní ovoce, určitě neprohloupíte. Mám vyzkoušené borůvky, maliny, směs lesního ovoce nebo i exotičtější banán. A pokaždé je to paráda.
Víte, jak vlastně tento dezert vznikl a kde vzal své jméno? Říká se, že se Eton mess obvykle podává při příležitosti každoročního kriketového zápasu studentů Eton College proti studentům Harrow School. Kriketový zápas Eton versus Harrow je jednou z nejdéle trvajících každoročních sportovních událostí na světě. Eton se nachází nedaleko řeky Temže a zámku Windsor v jižní Anglii a je nejznámější a velmi prestižní soukromou střední školou v Anglii, kterou roku 1440 založil král Jindřich VI. Dezert je pod názvem Eton mess znám už od 19. století. Ve 30. letech 20. století byl podáván ve školním obchůdku známém jako „the sock shop“ a jeho základní ingrediencí byly jahody smíchané se zmrzlinou nebo se šlehačkou. Sněhové pusinky se staly jeho součástí až o něco později, pravděpodobně díky Michaelu Smithovi, autoru kuchařky Fine English Cookery (1973).
Oblíbený mýtus říká, že Eton mess vznikl náhodou, když cestou na piknik v Eton College si jeden labrador sedl na piknikový koš a rozmáčkl sněhový dort s jahodami. To, co z něj zbylo, bylo poté hostům naservírováno jako rozdrcené sněhové pečivo s jahodami a šlehačkou, což ocenily zejména mlsné jazýčky studentíků. Tak nevím, kolik je na tomto příběhu pravdy, údajně si ho totiž vymyslel nějaký kuchtík ve 30. letech 20. století. Ať tak, či onak, verze o nešikovném psu je docela milá a poutavá :-).
Eton mess je perfektní letní dezert do horkého i deštivého počasí a pokud jste ho ještě nikdy neochutnali, tak teď je na to ten správný čas.
E-SHOP S VŮNÍ VANILKY! Klikněte sem a vyberte si z našeho e-shopu něco pro radost.
ETON MESS S LEVANDULÍ
INGREDIENCE
MERINGUE:
180 g světlého třtinového cukru, umletého na moučku
7-8 stonků levandule (použijete z nich jenom kvítky)
4 bílky
špetka soli
1 lžička kukuřičné moučky (Maizena)
1 lžička octa nebo citrónové šťávy
NA SERVÍROVÁNÍ:
500 ml smetany ke šlehání
+ cca 500 g jahod nebo jiného letního ovoce (borůvky, maliny, rybíz atd.)
POSTUP
- Na pečení budete potřebovat velký mělký plech vyložený pečícím papírem a na servírování 4-6 skleněných misek či pohárků.
- Nejprve si připravte levandulový cukr. Do elektrického mlýnku na kávu dejte cukr a otrhané levandulové kvítky a rozmixujte najemno. Stačí chvilka. Pokud nemáte elektrický mlýnek, levandulové kvítky můžete roztlouci také ve hmoždíři a jen přimíchat k moučkovému cukru.
- Poté si upečte meringue. Do velké čisté suché mísy dejte bílky se špetkou soli a ušlehejte z nich elektrickým šlehačem pevný sníh. Šlehejte na nejnižší obrátky, dokud sníh netvoří špičky a když statečně obrátíte mísu vzhůru nohama, sníh zůstane v míse a ani se nehne. Pak do sněhu po částech vešlehejte levandulový cukr a nakonec kukuřičnou moučku a ocet (nebo citrónovou šťávu).
- Troubu vyhřejte na 150 °C. Na připravený plech s pečícím papírem položte velký talíř a tužkou ho obkreslete. Do načrtnutého kruhu pak naneste a rozetřete ušlehaný sníh. (Klidně byste mohli upéci například i tvary pusinek, ale takto je to rychlejší a snazší práce.) Plech se sněhem vložte do předehřáté trouby a pečte 1 hodinu. Pak troubu vypněte, neotvírejte, a meringue v ní nechte dojít, dokud trouba zcela nevychladne. (Takto si meringue můžete upéci i několik dní dopředu a skladovat ho na suchém místě do doby, než ho použijete.)
- Nyní už stačí jen připravit věci na servírování. Smetanu ke šlehání ušlehejte dopevna a jahody (nebo jiné letní ovoce) odstopkujte, omyjte a pokrájejte na menší kousky. Upečený meringue nalámejte na menší kousky a nevyhazujte ani sladký prášek, který při lámání opadá. Naopak ho do dezertu použijte také.
- Do misek či pohárů střídavě vrstvěte nadrcený meringue, šlehačku a jahody (ovoce). Navrch můžete Eton mess ozdobit dalším ovocem, levandulí, lístky máty nebo jinak podle chuti. Pokud netrváte na úhledném střídání jednotlivých vrstev, všechny ingredience můžete také jednoduše promíchat dohromady a do misek naservírovat už hotový mix.
- Eton mess je nejlepší začerstva, ale pokud se ihned nesní, výborný bude i na druhý den, když ho uschováte v lednici. Ze sněhu už jsou pak jen takové slaďoučké obláčky, které se jen rozplývají na jazyku.
Eton mess miluju, jeden z mých nejoblíbenějších dezertů!
Káťo, ani se nedivím, protože je vážně skvělý.