Dýňový koláč, anglicky pumpkin pie, je dezert známý hlavně z americké kuchyně, kde patří mezi jeden z nejoblíbenějších koláčů. Jak mi internet prozradil, první recepty na pumpkin pie se prý objevily během 17. století nejprve v anglických kuchařkách, a teprve až později počátkem 19. století v kuchařkách amerických. Přesto je však pumpkin pie celosvětově známý jako americký koláč, bez něhož se neobejde zejména blížící se období Halloweenu a Thanksgiving Day (Den díkůvzdání).
I když je možné sehnat ho sem tam i v Čechách, myslím, že je to pro nás stále tak trochu zvláštní dezert. Řekla bych, že si ho buď zamilujete, nebo se přidáte k řadám jeho odpůrců. Chuťově je totiž docela nevšední. Ale já patřím do první popsané skupiny a dýňový koláč mám moc ráda. Vážně mi chutná.
Důležité je správně ho ochutit, dokořenit. Dýně má specifickou, v podstatě nepříliš výraznou chuť, a teprve koření jí dodá opravdu šmrnc. Bez skořice a muškátového oříšku se dobrý dýňový koláč neobejde. Výborný je také s hřebíčkem a zázvorem. Záleží, jaké koření máte rádi a jak moc chcete s chutí experimentovat.
Náplň tradičního amerického pumpkin pie je v podstatě custard (více o něm se můžete dočíst i v mém receptu na Baked Custard). Její součástí bývá kromě nezbytného dýňového pyré obvykle kondenzované mléko, nebo smetana, případně cream cheese. A k doslazení se používá třtinový cukr a kukuřičný, nebo javorový sirup. Zkrátka opět záleží na tom, co má kdo rád a jaké ingredience preferuje. Já jsem zvolila recept se směsí mléka a smetany s javorovým sirupem. Z náplně jsem pak třtinový cukr úplně vypustila, neboť dostatek sladké chuti obstaral už sám javorový sirup. Konzistence náplně se tím nijak výrazně nezměnila. A aby byl můj dýňový koláč ještě zdravější, při přípravě korpusu jsem sáhla po své oblíbené špaldové celozrnné mouce.
Sezóna dýní je v plném proudu a tak neváhejte a pumpkin pie určitě alespoň jednou vyzkoušejte. Je lahodný a navíc má díky dýni nádhernou barvu. Třeba si ho oblíbíte právě tak jako já :-).
PUMPKIN PIE (DÝŇOVÝ KOLÁČ)
INGREDIENCE
(1 hrnek = 250 ml, 1 lžíce = 15 ml, 1 lžička = 5 ml)
Těsto:
150 g (1 hrnek) špaldové celozrnné mouky, jemně mleté nebo hladké
špetka soli
90 g másla, studeného, pokrájeného na kousky
3 lžíce (45 ml) studené vody
Náplň:
250 g dýňového pyré (můj recept na dýňové pyré najdete ZDE)
1 lžička mleté skořice
¼ lžičky mletého muškátového oříšku
80 ml javorového sirupu
140 ml mléka a smetany ke šlehání (v poměru 1:1)
2 vejce
POSTUP
- Připravte si koláčovou formu o průměru 20 cm. Nemusíte ji vymazávat ani vysypávat.
- Do mísy vsypejte mouku a sůl, přidejte máslo a vodu, a vše zpracujte v pevné a hladké těsto. Pracujte rychle, aby se ingredience spojily, ale aby se máslo příliš nerozehřálo. Můžete si pomoci vidličkou, pastry blenderem, ale povolena je samozřejmě i ruka :-). Hotové těsto vložte alespoň na půl hodiny do lednice.
- Mezitím si připravte náplň. Do větší mísy vložte dýňové pyré, skořici a muškátový oříšek. Přilijte javorový sirup, mléko se smetanou, a míchejte, dokud se všechny ingredience nepropojí. Pak dobře vešlehejte obě vejce.
- Vezměte těsto a na pomoučeném válu nebo mezi dvěma potravinářskými fóliemi ho vyválejte na kolo o něco větší, než je průměr koláčové formy. Pak těsto opatrně přeneste do formy tak, aby pokrylo její dno i boky. Okraje těsta ořízněte a hezky zarovnejte.
- Připravenou dýňovou náplň vlijte na těsto ve formě a rozetřete dorovna.
- Troubu předehřejte na 180 °C, vložte formu s koláčem a pečte cca 50 minut nebo dokud nejsou okraje těsta lehce nahnědlé a náplň viditelně pevná, ale nevysušená.
- Formu s koláčem vyjměte z trouby, postavte na kovovou mřížku a nechte chladnout. Před krájením je lepší nechat koláč zcela vychladnout, aby náplň dobře ztuhla.
- Koláč můžete dle libosti servírovat samostatně nebo například ozdobený šlehačkou či s kopečkem zmrzliny. Pokud se hned nesní, v lednici vydrží výborný i několik dní.