Z Anglie už jsem sice zpět doma, ale jako milou vzpomínku dnes přidávám recept na baked custard, neboli pečený custard.
Custard je v Anglii oblíbený dezert, jehož základem jsou celá vejce nebo vaječné žloutky s mlékem nebo smetanou. Připravuje se buď vařením, nebo jako v mém receptu zapékáním. Může se použít zahuštěný jako krém a náplň do koláčů, podává se také jako samostatný dezert a v tekutější podobě je skvělou vanilkovou omáčkou na ovoce, na koláč, na zmrzlinu atd. Variací na přípravu, konzistenci a použití je opravdu mnoho. Já například miluju teplý custard nalitý na čerstvých pokrájených jahodách. Mana nebeská :-).
A jak vlastně vzniklo slovo custard? Koláče pečené s náplní z vajec a mléka byly oblíbené už ve středověku, a to nejen v anglické, ale také hojně například i ve francouzské kuchyni. Původ anglického slova „custard“ pochází právě z francouzského slova „croustade“, které bylo označením pro koláčový korpus, neboli anglicky „crust“.
Mám-li custard chuťově k něčemu přirovnat, hodně připomíná náš uvařený vanilkový pudink. A stejně jako u nás, i v Anglii je komerčně běžně k dostání už hotový, připravený rovnou ke konzumaci. Nebo také v práškové podobě s obsahem kukuřičného škrobu, který se smíchá s mlékem, osladí a uvaří. Nejlepší je však domácí custard, připravený z čerstvých surovin.
Do custardu se přidává vanilka a pokud nechcete ošidit své chuťové pohárky, doporučuji použít pravou vanilku. Nejlepší jsou samozřejmě zrníčka začerstva seškrábnutá z vanilkového lusku. Postačí ale také například vanilková pasta nebo čistý vanilkový extrakt.
Povrch custardu se před pečením obvykle zlehka zapráší strouhaným muškátovým oříškem nebo špetkou mleté skořice. Koření nemá přebít jemnou chuť custardu, spíš ji tak trošku zpestřit. Každopádně na pohled to působí docela přitažlivě.
Custard můžete osladit různými typy cukru, bílým, světlým či tmavým třtinovým, ale i jinými sladidly. Třtinové cukry s vyšším obsahem melasy dodají custardu lehce karamelové aroma. Já jsem vyzkoušela i alternativu s javorovým sirupem a ani ta mě nezklamala.
Pečený custard má jemnou polotuhou konzistenci. Můžete ho jíst lžičkou přímo ze zapékací misky, nebo ho po ztuhnutí z misky opatrně vyklopit, aby držel tvar, a servírovat na talířku.
Pokud custard vychladíte a doplníte čerstvým ovocem, vytvoříte vynikající lehký osvěžující dezert, perfektní na horké letní dny.
Níže uvedený recept počítá se 2-3 porcemi custardu. Záleží, jak velké zapékací misky máte k dispozici. Pokud byste chtěli spíše větší porce nebo pro více lidí, doporučuji množství ingrediencí rovnou zdvojnásobit.
BAKED CUSTARD (PEČENÝ CUSTARD)
INGREDIENCE
2 vejce
2 lžíce (25 g) světlého třtinového cukru∗
1 lžička vanilky (zrníčka z lusku, vanilková pasta, extrakt)
špetka soli
200 ml mléka nebo smetany
špetka strouhaného muškátového oříšku nebo mleté skořice na posypání
∗ Pozn.: Místo cukru můžete použít 2 lžíce (30 ml) javorového sirupu.
POSTUP
- Připravte si 3 kulaté zapékací misky o objemu 120 ml (nemusejí se vymazávat ani vysypávat). Dále vezměte jednu velkou zapékací formu, a do ní všechny tři misky postavte.
- V míse dobře rozšlehejte obě celá vejce s cukrem, vanilkou a solí, a pak přimíchejte mléko, nebo smetanu. Směs s mlékem by se neměla už příliš šlehat, aby se na povrchu nedělaly bublinky.
- Tekutinu vlijte do připravených zapékacích misek a povrch zlehka poprašte nastrouhaným muškátovým oříškem, nebo skořicí. Poté opatrně naplňte velkou zapékací formu horkou vodou tak, aby malé misky byly zvenku ponořené asi do poloviny jejich výšky.
- Troubu předehřejte na 170 °C, vložte formu s miskami a pečte zhruba 35-45 minut, až je custard na povrchu viditelně pevný.
- Misky s upečeným custardem vyjměte z velké formy a nechte je vychladnout. Custard pak můžete servírovat přímo v zapékacích miskách. Nebo můžete nožem opatrně objet vnitřek misek, aby se custard uvolnil, a servírovat ho vyklopený na talířku.
Z uvedeného množství ingrediencí připravíte 3 malé porce.