Patří k oblíbenému vánočnímu cukroví, ale není důvod nedopřát si je během celého roku. A když člověk překoná prvotní strach z pečení sněhového pečiva, zjistí, že to vůbec není taková věda, jak se na první pohled může zdát. Také jsem se toho dříve trochu bála, ale vlastně spíš proto, že u nás doma sněhovému cukroví zase tolik neholdujeme a tak nikdy nebyl moc důvod k jeho pečení. To se u mě ale o něco později změnilo, když jsem objevila několik výborných receptů se sladkým pečeným sněhem. Ano, je to vlastně jen ušlehaný sníh z vaječných bílků a cukru, někdy také nazývaný „bezé“ (v tomto případě se do sněhu přidávají oříšky) či „meringue“. Ale navzdory té chuťové jednoduchosti musím říct, že mě nadchla variabilita jeho využití. Ať už je to výše zmíněné vánoční cukroví, různé plněné dorty ze sněhových korpusů, koláče s krustou ze zapečeného sněhu, nebo v neposlední řadě jako součást některých nepečených dezertů. Například můj milovaný anglický dezert Eton mess by bez sněhového cukroví ani nevznikl.
Ale zpět k pusinkám. Při své snaze péci zdravěji dělávám sněhové pusinky z nerafinovaného třtinového cukru, který narozdíl od „prázdného“ bílého rafinovaného cukru obsahuje melasu a zachovává si tak některé vitamíny a minerály a je tedy nutričně alespoň o trochu bohatší. Navíc díky hnědé melase mají pusinky zajímavou barvu v odstínu mléčné kávy a lehce karamelovou chuť. Nejsou tedy úplně tradiční, jak je znáte, ale řekla bych, že za vyzkoušení stojí.
A na závěr jedno malé upozornění! Sněhové pečivo rádo natahuje vlhkost a slepuje se, proto ho nezapomeňte skladovat v suchém prostředí.
TIP! Nemáte-li využití pro žloutky, které Vám při přípravě pusinek zbydou, zkuste například můj recept na Tiramisu s javorovým sirupem.
SNĚHOVÉ PUSINKY S TŘTINOVÝM CUKREM
INGREDIENCE
4 bílky
160 g mletého světlého třtinového cukru (light muscovado, demerara)
špetka soli
POSTUP
- Troubu předehřejte na 200 ºC a připravte si dva velké plechy vyložené papírem na pečení.
- Bílky dejte do čisté suché mísy, přidejte špetku soli a ručním šlehačem šlehejte, dokud z bílků nebude tuhý sníh (cca 5 minut). Správnou konzistenci poznáte tak, že sníh dělá špičky v místě, odkud vytáhnete šlehací metly a když mísu se sněhem otočíte dnem vzhůru, měl by zůstat pěkně na místě a neměl by vytékat. Poté postupně po lžících přidávejte cukr a po každém přidání vždy jemně prošlehejte. Vznikne Vám hustá, lesklá, po třtinovém cukru lehce nahnědlá hmota.
- Sníh přendejte do cukrářského sáčku se zdobicí špičkou a na připravené plechy dělejte malé pusinky o průměru 2-3 cm. Nemáte-li k dispozici cukrářský sáček, dělejte malé hromádky lžičkou.
- Oba plechy vložte pod sebe do střední části trouby, kterou jste předem vyhřáli na 200 ºC, a ihned snižte teplotu na 130 ºC. Při této teplotě pečte pusinky 1,5 hodiny. Během pečení troubu neotvírejte. Potom ji vypněte, nechte ji zavřenou a pusinky nechte uvnitř dosušit až do úplného vychladnutí. Poté je opatrně sejměte z plechu. Hotové pusinky jsou pevné, navrch křupavé a uvnitř vláčné.
Z uvedeného množství ingrediencí a při průměru 2-3 cm upečete zhruba 120 kusů pusinek.