Kynutý tříbarevný koláč s drobenkou je můj oblíbený koláč, který bych ve zkratce mohla nazvat také jako koláč „mák-tvaroh-povidla„. Cokoliv s mákem považuji za manu a ani u dnešního receptu tomu není jinak.
Kynuté těsto je klasické, jen ho v tomto případě dělávám půl napůl ze špaldové celozrnné a pšeničné polohrubé mouky. Je to trochu zdravější verze a zároveň těsto není zcela zbaveno tradiční chuti.
Určitě však opět u sladkého kynutého těsta zastávám pravidlo tří – sůl, vanilka, citrónová kůra. Bez nich by těsto nebylo chuťově úplné a vyvážené.
Mák, tvaroh a švestková povidla jsou v české kuchyni prostě doma a já je mám v tomto typu koláčů nejraději. Klidně pro změnu vyzkoušejte i jiné náplně, třeba ořechovou nebo jablečnou, také mi chutnají, ale stejně se vždy pokaždé nejvíce těším na tu původní kombinaci.
Jaký by byl kynutý koláč bez máslové drobenky? Ochuzený snad o to nejlepší. Teprve šťavnatá a zároveň i křupavá drobenka dodá koláči ten správný šmak. Já dávám drobenky hodně, máme to tak doma rádi. Nádherně se s náplněmi rozpeče. Hmm!
Ano, chválím, jsem trochu zaujatá, když se jedná o můj oblíbený koláč, ale třeba mi pak také dáte za pravdu, až ho ochutnáte. 🙂
E-SHOP S VŮNÍ VANILKY! Klikněte sem a vyberte si z našeho e-shopu něco pro radost.
KYNUTÝ TŘÍBAREVNÝ KOLÁČ S DROBENKOU
INGREDIENCE
Těsto:
500 g mouky (250 g špaldové celozrnné a 250 g pšeničné polohrubé)
20 g čerstvého droždí (nebo 10 g sušeného)
20 g vanilkového třtinového cukru
30 g třtinového cukru
250 ml (¼ l) mléka, teplého (dávám polotučné)
½ lžičky (cca 3 g) soli
strouhaná kůra z třetiny citrónu (nejlépe chemicky neošetřeného)
80 g másla, rozpuštěného a vychladlého
1 vejce
Maková náplň:
200 g mletého máku
10 g vanilkového třtinového cukru
50 g medu
½ lžičky mleté skořice
250 ml (¼ l) mléka
Tvarohová náplň:
250 g tvarohu (dávám polotučný vaničkový)
10 g vanilkového třtinového cukru
30 g třtinového cukru
strouhaná kůra z ¼ citrónu
1 vejce
Povidlová náplň:
cca 250 g povidel (dávám domácí pečená nepřislazovaná)
+ případně dle libosti trochu rumu a skořice na dochucení
Drobenka:
120 g mouky (1:1 špaldová celozrnná a pšeničná polohrubá)
90 g třtinového cukru
80 g másla, studeného, pokrájeného na menší kusy
POSTUP
- Velký mělký plech o rozměrech 36×30 cm (nebo jinou formu podobné velikosti) vytřete jednou velkou lžící oleje. Já používám slunečnicový.
- Na těsto vsypejte do velké mísy mouku a uprostřed udělejte lžící důlek. Do důlku rozdrobte droždí, zasypejte ho třtinovým a vanilkovým cukrem, zalijte teplým mlékem, lehce promíchejte s trochou okolní mouky a nechte vzejít kvásek. Stačí zhruba 15 minut.
- Když je kvásek hotový, přidejte do mísy sůl, citrónovou kůru, máslo a vejce. Vypracujte vláčné, lehounce lepivé těsto. (Pokud těsto mísíte rukama, chce to trochu síly a času, ale vydržte pár minut, dokud se tekutiny nevsáknou do mouky a těsto se dobře nepropojí. Pokud vám s těstem pomáhá robot, nechte ho hníst cca 5-8 minut, dokud není těsto pěkně hladké.) Mísu s těstem postavte na teplé místo, zakryjte čistou utěrkou a alespoň hodinu dvě nechte kynout, dokud těsto řádně nenabude. Výsledkem by mělo být nádherně nadýchané, kypré, měkkoučké těsto.
- Zatímco těsto kyne, připravte si náplně a drobenku. Makovou náplň přichystáte tak, že všechny ingredience promícháte v menším hrnci, přivedete k varu a na mírném plameni za stálého míchání cca 10 minut povaříte do zhoustnutí. Pak nechte náplň vychladnout, občas ji promíchejte.
- Na tvarohovou náplň vložte všechny ingredience do vyšší nádobky a vše důkladně prošlehejte.
- Na povidlovou náplň stačí povidla dobře rozmíchat, aby byla jemná. Jsou-li příliš tuhá, můžete je rozředit trochou rumu a také dochutit špetkou skořice.
- Drobenku připravíte tak, že do menší misky vsypete mouku a cukr, přidáte máslo, a pak vše mnete mezi prsty tak dlouho, až vznikne jemná, trochu lepivá žmolenka.
- Když je těsto vykynuté, rozetřete si na ruce maličko oleje, aby se vám na ně těsto nelepilo. Pak ho přendejte z mísy doprostřed naolejovaného plechu, a pomocí dlaní a prstů ho jemně roztahujte do všech stran tak, aby rovnoměrně pokrylo celý plech a po stranách vznikly trochu zvýšené okraje.
- Nyní už je čas na náplně. Nejprve naneste na těsto makovou náplň a zlehka ji rozetřete po celém povrchu až k vyvýšeným okrajům. Pak opatrně nalijte cik cak tvarohovou náplň (nemusí být úplně všude, spíš udělá takové nepravidelné cákance). A nakonec do volných míst a také kamkoliv jinam dle chuti naneste nahusto malé kopečky povidlové náplně. Vznikne taková hezká mozaika barev a chutí. Celý povrch pak posypejte drobenkou a koláč nechte ještě asi 20 minut kynout.
- Troubu vyhřejte na 180 °C a vložte naplněný plech. Pečte asi 25-30 minut nebo dokud není koláč při okrajích zabarvený pěkně dozlatova.
- Hotový koláč vyjměte z trouby a nechte ho na plechu vychladnout. Poté podávejte nakrájený na menší řezy, je sytý a výborný. Uchovaný na chladném a suchém místě v pořádku vydrží dva dny.
Vyzkoušeno a fakt dobrota. Doma se na to všichni sesypali jako včely a večer nezbyl už ani kousek.
Ahoj Káťo, super! Taky se na koláč zase brzy vrhnu. Děti ho mají rády.