Jsem velká milovnice kávy. Kávy s mlékem. Běžně si ji dopřávám s klasickým živočišným mlékem. Ne vždy ho však člověk dobře snáší a navíc je fajn občas vyzkoušet něco nového a zdravějšího, a tak jsem před nějakou dobou začala experimentovat s rostlinnými mléky i já. Dnes už to není nic neznámého a hlavně domácí příprava takového mléka není vůbec nic složitého, jak by se mohlo zdát. Oblíbila jsem si zejména mléko mandlové, z oříšků kešu a nejvíce pak mléko ovesné.
Rostlinná mléka nemají s živočišným mlékem mnoho společného a měli bychom je nazývat asi spíše rostlinnými nápoji, ale označení mléko snad nebude příliš vadit, když je vlastně používáme jako jeho náhražku.
Na přípravu ovesného mléka stačí jen pár ingrediencí, jemné sítko a šikovný stolní mixér. Pak už stačí jen mixovat, přecedit, mixovat, přecedit :-).
Ovesné mléko je díky vločkám trochu šlemovaté, proto je dobré vločky nejdříve propláchnout pod tekoucí vodou. A protože celá příprava je v podstatě jen o mixování a cezení přes sítko, doporučuji ze stejného důvodu tento proces několikrát zopakovat. Rozmixovat a přecedit alespoň dvakrát, spíše třikrát. Mléko se zbaví šlemu a také velké části pevných složek, tedy drti z rozmixovaných vloček. Pokud je vám líto zbytkovou drť vyhodit, můžete si ji přidat například do svých oblíbených cereálií, do ovesné kaše nebo třeba do těsta při pečení moučníku.
Hustota ovesného mléka závisí na množství vloček a vody. Mně nejvíce vyhovuje tento poměr: 1 hrnek vloček na 3 hrnky vody. Ale záleží jen na vás. Čím více vody na stejné množství vloček přidáte, tím řidší mléko bude. A naopak, čím méně vody, tím hustší mléko.
Hotové mléko uchovávejte v čisté láhvi nebo nádobě v lednici a spotřebujte během několika dnů. Není na závadu, že se na dně usazují pevné částečky z vloček. Setkáte se s tím v podstatě u všech druhů rostlinných mlék. Stačí jen před každým použitím nádobu s mlékem protřepat, aby se vše promíchalo.
Ovesné mléko má jemnou, decentní, lehounce nasládlou chuť a výborně se hodí do kávy, do horké čokolády, do smoothie i jen tak na samotné popíjení. Pokud ho budete pít samotné, není vůbec od věci si ho pro lepší chuť trochu okořenit, například vanilkou nebo skořicí, a pro doslazení se výborně hodí javorový nebo agávový sirup či med.
OVESNÉ MLÉKO
INGREDIENCE
(1 hrnek = 250 ml, 1 lžička = 5 ml)
1 hrnek ovesných vloček
3 hrnky vody (používám převařenou a vychladlou)
¼ lžičky soli (zvýrazní chuť mléka)
(podle chuti můžete přidat na oslazení javorový nebo jiný přírodní sirup či med, pro dochucení vanilku, kakao, skořici atd.)
POSTUP
- Hrnek ovesných vloček propláchněte v sítu po tekoucí vodou. Pak je dejte do mísy, zalijte vodou, aby byly zcela zakryté, a nechte je máčet alespoň půl hodiny. Můžete i déle, klidně přes noc.
- Pak vodu z vloček slijte, vločky znovu propláchněte pod tekoucí vodou a scezené je vložte do mixéru.
- Vločky zalijte třemi hrnky vody a pro chuť přidejte sůl. Pak pusťte mixér na nejnižší obrátky a postupně přidejte až na nejvyšší stupeň mixování. Mixujte asi 10 vteřin (nebo dokud se vám nebude zdát, že jsou vločky dobře rozmixované), a pak obrátky zase postupně snižujte až na nejnižší, a jakmile dosáhnete nejnižšího stupně mixování, mixér vypněte.
- Rozmixované vločky s vodou sceďte přes jemné sítko (můžete přitom v sítku míchat lžičkou, aby ovesná voda lépe protekla skrz vločkovou drť), zbytkovou sedlinu dejte pryč a ovesnou vodu vlijte zpět do mixéru. Mixujte až na nejvyšší otáčky asi 15 vteřin, pak mixér vypněte.
- Vodu opět prolijte skrz čisté sítko. Drť z vloček dejte pryč a scezenou vodu vlijte zpět do mixéru. Pokud chcete ovesné mléko dochutit kořením či přisladit, udělejte to nyní. Nakonec celý proces mixování a scezení ještě jednou opakujte.
- Domácí ovesné mléko je takto hotové a připravené k pití, k přidání do kávy, na přípravu domácí čokolády, smoothie atd.
- Mléko uchovávejte v čisté uzavřené nádobě nebo láhvi v lednici a spotřebujte během několika dnů.