English Tea Scones

Autor: Táňa
15/06/2015

Po nějaké době jsem opět strašně ráda zavítala do staré dobré Anglie a užívám si kromě nádherného venkovského prostředí také skvělé místní dezerty. Opravdu nikdy neodolám několika svým oblíbeným druhům pečiva, které jsou zde velmi populární a dají se sehnat téměř v každé kavárně, v každém obchůdku i supermarketu. A mezi takové patří scones.

English tea scones bychom mohli česky přeložit jako anglické čajové koláčky, ačkoliv mám pocit, že slovo koláček takový typický scone úplně přesně nevystihuje. Dle mého názoru je to spíše něco mezi vdolečkem, buchtičkou a cookie. Nejčastěji se scones podávají k odpolednímu čaji, ale zakousnout se do nich můžete samozřejmě v kteroukoliv denní dobu. V Británii lze velmi často na ulici před hospůdkami spatřit poutače, které vás dovnitř lákají nápisem „Cream Tea“. Tradiční cream tea je lehká odpolední svačinka, při níž se servírují právě scones s clotted cream a džemem, většinou jahodovým, a k tomu podle chuti čaj s mlékem nebo bez mléka. V souvislosti s tím můžete také narazit na restaurace nebo i hospůdky o jedné místnosti nesoucí název „Tea Room“ nebo „Tea House“. Jsou to místa, kde vám (kromě jiných nápojů a jiného občerstvení) nabídnou jistojistě čaj a scones.

Zmínila jsem pojem clotted cream, někdy pro své spojení s Cornwallem a Devonshirem nazývaný také Devonshire cream nebo Cornish cream. Ihned vysvětlím, oč vlastně jde. To se nejprve čerstvé plnotučné mléko zahřívá v parní nebo vodní lázni, následně se nechá v plochých nádobách chladnout a během tohoto chladnutí stoupá vzhůru smetana, která na povrchu tvoří sraženiny, tzv. clots nebo také clouts. A právě tato vysrážená smetana je ten zázrak a odtud také její název clotted cream. Nejsem odborník, můj popis je čistě laický, ale zjednodušeně lze říci, že jde ve výsledku o hustou, dožluta krásně zbarvenou a hodně tučnou smetanu. Měla by obsahovat nejméně 55 % tuku, ale čím více, tím lépe, a obvykle mívá kolem 64 % tuku. Z vlastní zkušenosti říkám, že clotted cream je něco jako nebeská mana. Pokud bych ji měla k něčemu přirovnat, tak chutná jako velice jemňoučké našlehané máslíčko smíchané s velice jemňoučkou našlehanou smetankou. Prostě báseň. Párkrát jsem se někde dočetla (a šlo spíše o špatné překlady do češtiny), že clotted cream je kysaná smetana. Není to pravda. Clotted cream není kysaná smetana a ani tak nechutná. Nebudete-li moci clotted cream sehnat, je možné ji nouzově nahradit co nejtučnější ušlehanou smetanou. Není to úplně ono, ale také to poslouží. Koneckonců i já jsem v domácích podmínkách servírovala ke scones ušlehanou smetanu, jak je patrné i z mých fotek.

Příprava scones je variabilní. Těsto se může ochutit třeba sušeným ovocem nebo ořechy a před pečením ještě posypat cukrem. I tvary mohou být různé – kolečka, obdélníčky, čtverce, trojúhelníčky. Při servírování se scones obvykle překrojí napůl, spodní polovina se potře jahodovým džemem, na to se dá vrstva clotted cream a přiklopí se druhou polovinou. Nebo namažete nejdřív clotted cream, pak džem, a pak přiklopíte. Nebo nic nepřiklápíte a sníte nejprve první namazanou polovinu a poté druhou namazanou polovinu. Nebo to zkrátka sníte tak, jak sami chcete :-).

Jako obvykle jsem pro zdravější celozrnnou verzi a proto níže v receptu uvádím špaldovou celozrnnou mouku. Nemusíte se však bát použít například pšeničnou celozrnnou mouku nebo také mouku bílou. Ponechám to na vašem vlastním uvážení a chuťových preferencích. Celozrnné scones nebudou sice úplně nadýchané jako ty necelozrnné, ale zase mají jiné přednosti.

English tea scones jsou opravdu strašně dobré a pokud budete mít někdy příležitost, ochutnejte anglický originál. Ale pokud na takovou příležitost nechcete jen čekat, zkuste ty z mého receptu. Věřím, že vás nezklamou.

Englteascon2

ENGLISH TEA SCONES

INGREDIENCE

350 g špaldové celozrnné mouky
2 lžíce (20 g) světlého třtinového cukru (např. light muscovado, demerara atd.)
2 lžičky (6 g) kypřícího prášku bez fosfátů
¼ lžičky soli
70 g másla, studeného, nakrájeného na malé kousky
1 vejce
180 ml mléka, nejlépe plnotučného
100 g rozinek

mléko na potření a světlý třtinový cukr na posypání

Na servírování:
jahodový džem a clotted cream (nebo místo clotted cream ušlehanou smetanu)

POSTUP

  1. Připravte si velký plech a vyložte ho papírem na pečení.
  2. V míse promíchejte mouku, cukr, kypřící prášek a sůl. Pak přidejte nakrájené máslo a vše dohromady mněte mezi prsty tak dlouho, dokud nevznikne drobenková směs. Pomoci si můžete také vidličkou nebo použijte ruční míchač těsta (pastry blender).
  3. V jiné nádobě metličkou prošlehejte vejce s mlékem a nalijte je do mísy s drobenkovou směsí. Přidejte rozinky a vypracujte těsto. Hotové těsto bude docela mokré, ale nebojte se toho, tak to má být.
  4. Na vále vysypaném moukou těsto pomocí prstů nebo válečku roztáhněte do tvaru čtverce o velikosti cca 18 x 18 cm. Nakrájejte ho na 16 čtverečků, ty přeneste na připravený plech, potřete je mlékem a trochu posypejte cukrem.
  5. Troubu předehřejte na 200 ºC a scones do ní dejte péci na 15-20 minut nebo dokud nezačnou na okrajích lehounce hnědnout. Poté scones přesuňte z plechu na kovovou mřížku a nechte je chladnout.
  6. Upečené scones se mohou konzumovat teplé i zcela vychladlé, nejlépe však s bohatou vrstvou clotted cream (či ušlehané smetany) a jahodového džemu.

Z uvedeného množství ingrediencí připravíte 16 scones.

Englteascon3

Englteascon4

Cornish Clotted Cream
Cornish Clotted Cream

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Like
Close
Close