U nás nemůže proběhnout léto bez kynutého borůvkového koláče s máslovou drobenkou. Recept mám od své maminky a jsem do něj zamilovaná. Nejen proto, že je tak strašně moc dobrý, ale i pro ten pocit, že hezká rodinná tradice pokračuje dále. A já jsem milovník starých dobrých tradic, zvlášť co se týká předávání babičkovsko-maminkovských receptů a mouder.
Ještě chvíli se nad tím naším koláčem musím rozplývat, protože je radost ho připravovat. U kynutých koláčů je nejdůležitější těsto, a kynuté těsto podle tohoto maminčina receptu nemá chybu. Na kynuté těsto člověk určitě potřebuje trochu zručnosti a zkušenosti, vyzkoušet si kvalitu a vlastnosti těsta a umět ho dobře dochutit. Vím, že každému chutná něco jiného, ale upřímně si myslím, že to naše těstíčko je vychytané a vyvážené. Měkké, vláčné, kypré a jemné. A velmi dobře se s ním pracuje. Na ovocné kynuté koláče už nepoužívám žádné jiné. A nejen na ovocné, ale zároveň i na koláče s jinými náplněmi, jako je maková, tvarohová, ořechová, povidlová atd. Nebojte se s ním vyzkoušet také meruňky, třešně, jahody nebo švestky.
Postup přípravy těsta jsem popsala v receptu níže, ale jen dodám, že zatímco dříve jsem ho pekla tradičně z bílé mouky a bílého cukru, dnes už běžně používám i celozrnnou špaldovou nebo pšeničnou mouku a nerafinovaný třtinový cukr. K tomu přimíchávám vanilkový třtinový cukr, ale pokud není právě při ruce, přidám požadované množství světlého třtinového cukru a k němu lžičku vanilkového extraktu nebo vanilkové pasty.
Důležité je kynuté těsto správně ochutit, aby nebylo mdlé, málo slané a bez vůně. Proto vždy přidávám dostatečné množství soli, strouhané citrónové kůry a také vanilky, kterou už jsem zmínila. Pro mě tyto tři ingredience ke kynutému těstu neodmyslitelně patří.
A na závěr to nejlepší. Samozřejmě máslová drobenka. S ní jsem v sedmém nebi. Bez ní by byl koláč polovičatý. Jen tři ingredience a taková dobrota. Nádherně se při pečení prolne s rozteklými borůvkami a vytvoří skvělou máslovo-cukrovou krustičku. Také má na vás už jen ta představa takový blahodárný účinek?
Kynutý borůvkový koláč s máslovou drobenkou je moje srdcová záležitost a opravdu věřím a doufám, že si ho také zamilujete. Dobrou chuť!
MAMINČIN KYNUTÝ BORŮVKOVÝ KOLÁČ S MÁSLOVOU DROBENKOU
INGREDIENCE
Těsto:
400 g mouky (nejčastěji dávám 100 g celozrnné špaldové a 300 g polohrubé pšeničné mouky)
½ kostky droždí, čerstvého (20 g)
40 g světlého třtinového cukru
20 g vanilkového třtinového cukru
200 ml mléka, teplého (ne horkého)
strouhaná kůra z ½ citrónu (nejlépe chemicky neošetřeného)
½ lžičky soli
100 g másla, rozpuštěného a trochu zchladlého
2 žloutky
+ borůvky, cca 530 g (= cca 830 ml, někdy dávám i více, mám ráda hodně náplně) a světlý třtinový cukr na proslazení borůvek (nevím přesné množství, dělávám to vždy podle oka a citu, ale jsou to zhruba 4 plné hrsti cukru)
Drobenka:
120 g mouky (nejčastěji dávám 1:1 celozrnnou špaldovou a polohrubou pšeničnou)
100 g světlého třtinového cukru
100 g másla, studeného
POSTUP
- Na koláč budete potřebovat velký mělký plech, jaký se používá například na pečení vánočního cukroví, a dobře ho vytřete zhruba jednou velkou lžící oleje. Já používám slunečnicový.
- Na těsto vsypejte do velké mísy mouku a uprostřed udělejte lžící důlek. Do důlku rozdrobte droždí, zasypejte ho třtinovým a vanilkovým cukrem, zalijte teplým mlékem, a nechte vzejít kvásek. Stačí zhruba 15 minut.
- Když je kvásek hotový, přidejte do mísy citrónovou kůru, sůl, máslo a žloutky. Vypracujte vláčné, měkké a jen lehounce lepivé těsto. (Pokud se těsto lepí příliš, zapracujte do něj ještě trochu mouky podle potřeby.) Můžete-li, použijte na přípravu těsta kuchyňský robot. Nechávám ho těsto neúnavně hníst alespoň 5 minut na nižší stupeň, aby se uvolnil lepek a těsto se krásně táhlo. Mísu s hotovým těstem pak postavte na teplé místo, zakryjte čistou utěrkou a minimálně hodinu nechte pěkně kynout.
- Mezitím si udělejte drobenku. Do menší misky nasypejte mouku a cukr, přidejte máslo, a vše mněte mezi prsty tak dlouho, až vznikne jemná, sypká, trošku lepivá drobenka.
- Když je těsto vykynuté, rozetřete si na ruce maličko oleje, aby se vám na ně těsto nelepilo. Pak ho přendejte z mísy doprostřed naolejovaného plechu, a pomocí dlaní a prstů ho jemně roztahujte do všech stran tak, aby rovnoměrně pokrylo celý plech a po stranách plechu vznikly trochu zvýšené okraje.
- Vezměte borůvky a rozložte je po celé ploše koláče až ke zvýšeným okrajům. Pak borůvky rovnoměrně proslad’te asi čtyřmi hrstmi třtinového cukru, a nakonec celý koláč posypejte máslovou drobenkou.
- Troubu vyhřejte na 200 °C, vložte plech s koláčem a pečte 5 minut. Pak snižte teplotu trouby na 180 °C a pečte podle potřeby dalších cca 20 minut. Hotový koláč by měl být na okrajích zlatavý a drobenka trochu rozpečená s borůvkami. Já mám raději světlejší a měkčí koláč, proto ho vytahuji spíše dříve než později.
- Upečený koláč vyjměte z trouby a nechte ho zchladnout na plechu. Můžete ho podávat ještě teplý, ale výborný je i zcela vychladlý nebo vychlazený z lednice. Pokud se ihned nesní jako u nás doma, tak by vám uchovaný na chladném a suchém místě měl v pořádku vydržet dva tři dny.
dokonalý koláč !!!
moc děkuji
To mám velkou radost, Elo! U nás doma patří mezi ty nejoblíbenější. Hezký den.